XIX KONKURS RECYTATORSKI POEZJI OFLAGU II C WOLDENBERG 11 marca 2022

XIX KONKURS RECYTATORSKI POEZJI OFLAGU II C WOLDENBERG

Rajd upamiętniający ewakuację i wyzwolenie jeńców Oflagu II C Woldenberg

W dniach 26-29 stycznia 2022 r. odbyła się X edycja rajdu harcerskiego upamiętniającego ewakuację i wyzwolenie jeńców obozu Oflag II C Woldenberg. Rajd rozpoczął się  wieczornym spotkaniem w Muzeum Woldenberczyków, podczas którego zapalono znicze przy płycie pamiątkowej na terenie muzeum, a przedstawiciel Szczecińskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej pan Jarosław Palicki przeprowadził wykład opisujący historię obozu Oflag II C Woldenberg.
            Następnego dnia rano uczestnicy rajdu w obecności Burmistrz Dobiegniewa Pani Sylwii Łaźniewskiej złożyli wiązanki kwiatów przy tablicy pamiątkowej oraz minutą ciszy uczcili pamięć o byłych jeńcach obozu. Następnie uczestnicy ruszyli trasą ewakuacji grupy „Wschód” woldenberskiego obozu. Pierwszy etap rajdu prowadził wzdłuż brzegów jeziora Osiek do miejscowości Ługi, następnie do Mostu Pojednania i dalej do miejscowości Ogardy. Po krótkim postoju uczestnicy wyruszali do miejscowości Tuczno, gdzie zakończyła się pierwsza część rajdu. Wieczorem odbyła się lekcja historyczna z pokazem multimedialnym. Następnego dnia wymarsz w kierunku miejscowości Bobrówko, następnie przez miejscowości Buszów i Danków do Barlinka, gdzie zakończył się drugi dzień rajdu. Wieczorem uczestnicy wzięli udział w historycznych grach terenowych.  Ostatnim etapem tegorocznego rajdu było przejście do miejscowości Dziedzice, gdzie odbyły się uroczyste obchody upamiętniające wydarzenia z 30 stycznia 1945 roku, dzięki którym niemal trzy tysiące jeńców po 5 latach niewoli odzyskało wolność. Uroczystości rozpoczęły się na miejscowym cmentarzu, gdzie spoczywa 19 polskich oficerów poległych w tym miejscu. Złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. Wartę honorową pełnili uczestnicy rajdu, I Dobiegniewska Drużyna Harcerska wraz z żołnierzami 141 Bataliony Lekkiej Piechoty z Choszczna i harcerzami ze Szczepu Puszczy Barlineckiej. Po oddaniu hołdu poległym oficerom odbyła się uroczysta msza święta, po czym uroczystości kontynuowane były w siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Dziedzic.

Marsz Pamięci szlakiem Ewakuacji Oflagu II C Woldenberg

Podpisanie umowy na przebudowę Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie