XX Konkurs Recytatorski Poezji Oflagu II C Woldenberg

Dnia 10.03.2023 roku w Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie odbył się jubileuszowy XX Konkurs Recytatorski Poezji Oflagu II C Woldenberg. Konkurs otworzyła Burmistrz Dobiegniewa Pani Sylwia Łaźniewska, przedstawiając ideę oraz historię powstania konkursu. Ideą konkursu jest popularyzacja poezji obozowej, którą podczas niewoli w obozie Oflag II C Woldenberg tworzyli  Edward Fiszer, Roman Kwaśniewski, Jerzy Wojciechowski, Jan Knothe, Aleksander Bem, Antoni Paprocki, Józef Bohatkiewicz, Henryk Rostworowski, Andrzej Siła Nowicki i wielu innych.
Konkurs to również okazja do odkrywania talentów recytatorskich wśród dzieci. W dotychczas organizowanych dziewiętnastu edycjach konkursu wzięło udział łącznie ponad 1000 uczestników ze szkół z województw lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.

W tegorocznym konkursie udział wzięło 30 uczestników ze szkół podstawowych i średnich w Międzychodzie, Strzelcach Krajeńskich, Zwierzynie, Starym Kurowie, Ogardach, Krzyżu Wielkopolskim, Choszcznie, Dobiegniewie.

Tytuł laureata w kategorii szkół podstawowych przyznano: Hannie Warian  ze Strzelec Krajeńskich, Victorowi Laskowskiemu ze Strzelec Krajeńskich oraz Zuzannie Hałoń ze Zwierzyna.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Sofija Sawczuk z Krzyża Wielkopolskiego oraz Klara Maćków z Dobiegniewa.

Nagrodę specjalną im. ppor. Zygmunta Pazdy otrzymała Oliwia Puchiewicz z Goszczanowa. Nagrodę ufundował Andrzej Pazda - Wiceprezes Stowarzyszenia Woldenberczyków.

Nagrodę specjalną Gloria Victus im. kpt. Konrada Majcherskiego otrzymała Zuzanna Czarnecka ze Starego Kurowa.

Tytuł laureata w kategorii szkół średnich otrzymali: Bartosz Dobrowolski z Międzychodu, Magdalena Celniak z Dobiegniewa, Kinga Czekan z Choszczna.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Małgorzata Stybaniewicz z Dobiegniewa.

Nagrodę specjalną im. por. Antoniego Paprockiego otrzymał Bartosz Dobrowolski z Międzychodu. Nagrodę ufundował Andrzej Grzybowski - Członek Stowarzyszenia Woldenberczyków.

Nagrodę specjalną Gloria Victus im. kpt. Konrada Majcherskiego otrzymała Natalia Środa z Krzyża Wlkp.

Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki za udział w konkursie.

Jury konkursowe obradowało w składzie:

dr Przemysław Słowiński, prorektor ds. kształcenia w Akademii imienia Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.,

Paweł Antczak, wicestarosta powiatu strzelecko-drezdeneckiego,

Ewa Grzankowska, neurologopeda, drużynowa I Dobiegniewskiej Drużyny Harcerskiej i Zuchowej w Dobiegniewie,

Andrzej Pazda, Wiceprezes  Stowarzyszenia Woldenberczyków,

Jarosław Palicki, z delegatury IPN w Gorzowie Wlkp.,

Bogusław Siwiec, prekursor konkursu,  emerytowany pracownik Referatu Kultury Urzędu Miejskiego w Dobiegniewie,

Przemysław Walczak Oficer Wydziału Rekrutacji WCR w Gorzowie Wlkp.

Patronat honorowy oraz nagrody ufundowali:

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Starostwo Powiatowe w Strzelcach Krajeńskich, Lubuski Kurator Oświaty, Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie, Wydział Rekrutacji WCR w Gorzowie Wlkp., Gmina Dobiegniew, Muzeum Woldenberczyków oraz Stowarzyszenie Woldenberczyków.

Konkurs został objęty patronatem medialnym przez: Radio Zachód, Gazetę Lubuską oraz TVP 3 Gorzów Wlkp.

Konkurs uświetnił występ wokalny Przemysława Kraty, który skomponował muzykę do wiersza Edwarda Fiszera jeńca obozu Oflag II C Woldenberg pod tytułem „ Kwatera przed wybuchem”.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. Szanownemu Jury dziękujemy za wybór laureatów. Wszystkim zaproszonym gościom dziękujemy za przybycie. Cieszymy się, że młodzież biorąc udział w konkursie upamiętnia pamięć po jeńcach obozu Oflag II C Woldenberg. Już dziś zapraszamy na XXI Konkurs Recytatorski Poezji Oflagu II C Woldenberg, który tradycyjnie odbędzie się w Muzeum Woldenberczyków
w Dobiegniewie.

XX Konkurs Recytatorski Poezji Obozu IIC Woldenberg

Dnia 10 marca 2023 roku w sali konferencyjnej Centrum Kultury  w Dobiegniewie (Muzeum Woldenberczyków) ul. Gorzowska 11 odbędzie się XX edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji obozowej Oflagu IIC Woldenberg skierowanego dla uczniów szkół podstawowych i szkół średnich. W konkursie może uczestniczyć nie więcej niż trzech reprezentantów jednej szkoły. Konkurs ten, to niezwykle prestiżowe przedsięwzięcie, cieszące się długoletnią tradycją. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.

regulamin

karta zgłoszenia

materiały repertuarowe na konkurs poezji

XIX KONKURS RECYTATORSKI POEZJI OFLAGU II C WOLDENBERG 11 marca 2022

XIX Konkurs Recytatorski Poezji Obozu IIC Woldenberg

Dnia 11 marca 2022 roku w Auli gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie odbędzie się XIX edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji obozowej Oflagu IIC Woldenberg skierowanego dla uczniów szkół podstawowych i szkół średnich. W konkursie może uczestniczyć nie więcej niż trzech reprezentantów jednej szkoły. Konkurs ten, to niezwykle prestiżowe przedsięwzięcie, cieszące się długoletnią tradycją. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.

Karta zgłoszenia uczestnika

Materiały repertuarowe na konkurs poezji Oflagu II C Woldenberg

Konkurs Recytatorski Poezji Obozu II C Woldenberg

Dnia 19 listopada 2021 roku w Auli gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie odbędzie się XVIII edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji obozowej Oflagu IIC Woldenberg skierowanego dla uczniów szkół podstawowych i szkół średnich. W konkursie może uczestniczyć nie więcej niż trzech reprezentantów jednej szkoły. Konkurs ten, to niezwykle prestiżowe przedsięwzięcie, cieszące się długoletnią tradycją. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie. Materiały dotyczące konkursu znajdują się poniżej.

Karta zgłoszenia uczestnika

Materiały repertuarowe na konkurs poezji Oflagu II C Woldenberg