Przejdź do treści
Menu

Szanowni Zwiedzający,

Uprzejmie informujemy, że 28 maja 2023 (niedziela) Muzeum Woldenberczyków będzie nieczynne.

Międzynarodowy Dzień Muzeów - święto ustanowione 18 maja,1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums) działającą przy UNESCO.

Miło nam, że to właśnie dziś gościliśmy pracowników Nadleśnictwa Głusko.

Zwiedzający zapoznali się z nową wystawą oraz z działalnością Koła Leśników, które prężnie działało w obozie.

Jednocześnie wszystkim Muzealnikom składamy najserdeczniejsze życzenia niegasnącej motywacji do działań i wielu twórczych wyzwań.

18 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Z tej okazji wszystkim Muzealnikom składamy najserdeczniejsze życzenia niegasnącej motywacji do działań. Wielu twórczych wyzwań oraz satysfakcji z pracy nad kształtowaniem zbiorowej pamięci o przeszłości

Życzymy, aby ten dzień był pełen radości i poczucia spełnienia ważnej misji, jaką jest utrwalanie dziedzictwa historycznego dla przyszłych pokoleń.

2 maja w Polsce obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Flaga narodowa to nie tylko symbol naszej tożsamości narodowej, ale również wyraz szacunku dla naszych przodków, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski.
Dlatego dziś w hołdzie bohaterom wspólnie wywieszamy flagę RP.

Dnia 20.04.2023 roku gościliśmy  Młodzieżowa Rada Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego wraz z opiekunami oraz Wicestarostą Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego Panem Pawłem Antczakiem.

Dziękujemy za spotkanie i mamy nadzieję, że dzisiejsza wizyta w naszym muzeum będzie początkiem owocnej współpracy. 

AKCJA ŻONKILE

Dnia 19 kwietnia 2023 r. przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Muzeum Woldenberczyków wzięło dziś udział w Akcji społeczno-edukacyjnej ,,Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, której celem jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim i upamiętnienie bohaterstwa walczących. W ramach Akcji Żonkile odbyły się dziś warsztaty historyczne, w których uczestniczyli uczniowie Gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie.

Biblioteka Publiczna w Dobiegniewie przygotowała papierowe żonkile, które jako symbol upamiętnienia zostały rozdane uczestnikom warsztatów. Żonkil swoim kształtem przypomina sześcioramienną Gwiazdę Dawida. Opaski z takim oznaczeniem musieli nosić wszyscy Żydzi przebywający w getcie.Bardzo dziękujemy uczniom klasy 3L za udział w warsztatach. Mamy nadzieję, że była to cenna lekcja historii.
Pragniemy Państwa poinformować, że Centrum Kultury w Dobiegniewie - Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie przystąpiło do Akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dnia 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Przedsięwzięcie najlepiej opisują sami organizatorzy – „Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. (..) Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych”.

Więcej informacji o naszym udziale w Akcji Żonkile już niebawem!